Bio Niceland

25. prosince 2007 v 16:53 |  ↑Ostatni↓
Ještě před pár měsíci o něm nikdo neměl ani tušení.
Po jeho vítězství v soutěži Coca-Cola PopStar se však o Michalu Motyčkovi, který se rozhodl vystupovat pod uměleckým pseudonymem NiceLand, začalo nahlas hovořit jako o jednom z největších příslibů domácí hudební scény.
Aby taky ne, podobně originálních talentů se u nás totiž nerodí mnoho!
Jeho účinkování v letošním ročníku Coca-Cola PopStar by se dalo shrnout do prostého konstatování: přišel, zazpíval, zvítězil. Přestože za sebou v té chvíli neměl prakticky žádné zkušenosti s živým hraním, okamžitě na sebe strhnul pozornost svým bezprostředním a uvolněným vystupováním, nevšedním zjevem a především silnými písněmi v kombinaci s působivým pěveckým výrazem.
Už od první chvíle se vymykal mezi ostatními soutěžícími jako svérázný a osobitý písničkářský solitér. Po svém vítězství však ihned ukázal, že škatulka "melancholický mladík s kytarou", do kterého se ho snažili mnozí napasovat, mu bude hodně těsná.
Jistě bychom v souvislosti s jeho tvorbou mohli uvést několik jmen ze současné vlny písničkářů v čele s Damienem Ricem, Jamesem Harriesem či Glenem Hansardem z kapely Frames, ale sám Motyčka mezi své hudební "inspirátory" řadí mnoho dalších, vskutku rozličných hudební osobnosti - Johnnym Cashem počínaje, přes Jacka Johnsona, R.E.M. až ke skupinám Radiohead nebo Placebo.
Bylo tedy zcela logické, že se začal brzy po svém úspěchu poohlížet po muzikantech, kteří by dali jeho již tak přesvědčivým a celistvě působícím skladbám další rozměr.
"Chci mít možnost uplatnit více výrazových poloh, zahrát hodně kytarovou věc s kapelou a hned nato si vzít do ruky španělku a další píseň přednést třeba sám, tak aby to všechno pasovalo dohromady. Kromě toho většina mých písní byla psána pro kapelu a navíc je prostě fajn mít za zády na pódiu nějakou oporu," vysvětluje Michal důvody proč se rozhodl přizvat ke spolupráci na albu a následných koncertech i další muzikanty.
Svůj první koncert odehrál Michal spolu s Adamem Vonešem (basa) a Markem Klasnou (bicí) na německém festivalu Highfield, kde se představili například vedle Kaiser Chiefs, Fall Out Boy nebo Chrise Cornella. "Vystoupení bylo součástí výhry v soutěži. A asi to byl nejlepší způsob, jak se poprvé uvést s kapelou. Výhodou samozřejmě bylo, že jsme hráli před lidmi, co od nás nic nečekali, ale reakce publika byla výborná."
V následujícím období bude koncertů jistě přibývat. První příležitost, kdy bude možné spatřit NiceLand živě, se nabízí v listopadu a prosinci, kdy se představí v roli hosta na akustickém "divadelním" turné kapely Kryštof.
V tuto chvíli ale vše směřuje k jedinému cíli - a tím je natočení debutové desky. "Momentálně mám připravených asi dvacet písní. A dalších dvacet mám ještě v záloze. Většinou jde sice o materiál z posledních, řekněme, dvou let, ale jsou tam i písničky, které pět let čekaly na "objevení."
Producentské role se během natáčení ujme zkušený Yarda Helešic. "Yarda je jednak naprostý profesionál a talentovaný muzikant - a co je nejpodstatnější: on sám se pro NiceLand nadchnul, takže vlastně nebylo vůbec co řešit. Jde nám teď hlavně o to, abychom zachovali atmosféru původních akustických verzí skladeb. Všechny pocity a nálady by měly zůstat nedotčeny," říká Michal přesvědčivě a dodává: "Co se týče produkce a aranžmá, dopředu se rozhodně nebudeme ničemu bránit. Bude záležet na každé konkrétní písni, co bude zrovna potřebovat a co pro ni bude nejlepší. Smyčce, klavír, elektronika? Proč ne. Některé skladby ale určitě nahraju pouze s kytarou. Vždyť v jednoduchosti je síla."
Jak vidno, deska, která by měla vyjít na jaře příštího roku, aspiruje již dnes na skutečnou událost, která by mohla rozčeřit až příliš poklidné vody tuzemského showbusinessu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama